Вівторок, 19.03.2024, 07:14
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS

Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 124
Друзі сайту


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
     ІСТОРІЯ

Споглядаючи минуле, ми дивимось у майбутнє . Минуле надихає нас, вселяє віру в наступні великі звершення, повнить душу відчуттям причетності до вічного, великою, прекрасною скарбницею духовних багатств людства .

       Однією з найміцніших ланок, що поєднує минуле, сучасне і майбутнє є книга . Вона була і залишається невичерпним джерелом знань .
       Безмежна сила книги . Без неї людина сліпа . Адже вона відкриває перед людьми безмежний світ, небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу .
Для мене книга - світло дня,
Для мене книга - зорі ночі ...
Моя сім'я, моя рідня,
Мій розум, серце моє, очі ...
П.Гоць
       Відродження історії рідного краю, рідної мови, усної народної творчості є основними напрямками і змістом краєзнавчої роботи в навчально - виховному закладі.
       Це вивчення історії свого села, школи, краю, його звичаїв, традицій та культури .
       Відроджуючи історію рідного краю, не можна забувати про шкільну бібліотеку. Адже шкільна бібліотека - це особливе педагогічне середовище. І бібліотекар у своїй професійній діяльності виступає, як джерело інформації, організатор індивідуальної і колективної діяльності.


       Займаючись пошуковою роботою по відродженню історії шкільної бібліотеки, проводились зустрічі із ветеранами педагогічної праці - це О.Є.Марчук - вчителькою історії та колишнім директором школи, М.І.Артем'як - вчителькою початкових класів; з техпрацівницями: Л.Сахно, М.Калита, М.Богданець та жителем с.Рокитне - І.Вознюком.

       Вперше про село Рокитне згадується у письмових джерелах Овручського повіту 1545 року. В 1888 році було відкрито Свято -Успенську церкву, а у 1897 році відкрито сільську школу, яка була побудована царським урядом, це спочатку була початкова школа . У ній вивчалася польська мова і була бібліотека, яка знаходилася в невеличкій кімнаті . Фонд її був невеликий . Книги були розміщені в шафах . На жаль, хто працював бібліотекарем, невідомо .
       Згідно архівних документів, шкільна бібліотека Рокитнівської середньої школи №2 зареєстровано у вересні 1957 році. Мала дві кімнати загальна площа яких становила 32 кв.м. Вона була підпорядкована райвно . Бібліотекар, знову ж таки, невідомий.

       У 1963 році бібліотекарем призначили Ніну Іванівну Ющенко . Вона мала середню спеціальну освіту і працювала до 1967 року . Директором школи в той час була Олександра Євгеніївна Марчук, яка засвідчила, що бібліотека отримувала дуже багато газет, журналів, брошур. Адже помітно збільшився контингент учнів, а також книжковий фонд. На 1.01.1964 року він становив 2500 примірників. Читачів нараховувалось 350 чоловік. Книги закуплялися у книжковому магазині.
       У період з 1963 - 1967 рр. будується нове трьохкімнатне приміщення, у двох кімнатах якого розташувалась майстерня для хлопчиків та дівчаток, а у третій кімнаті - бібліотека. Загальна площа її становила 50 кв.м.
       На стелажах розмістилася художня література. І майже півкімнати займали періодичні видання, які були розташовані на столах. Столи ж складалися з двох "поверхів ", тобто під кришкою стола, ще були зроблені широкі полиці, на яких також були розміщені журнали, газети, брошури. Також стояв стіл з стільцями для читання періодики.
        У 1967 році бібліотекарем призначено Галину Лук'янівну Мандзій, яка працювала до вересня 2003 року.За фахом вона бібліотекар з середньою спеціальною освітою . Згодом закінчила заочно Київський інститут культури . Бібліотека знову ж таки була забезпечена численними періодичними виданнями та предметними журналами, щороку поповнювалася творами класиків української, російської та зарубіжної літератури. За мовною ознакою переважають книги російською мовою .
       У 1970 - 1977 рр. на території школи будується новий інтернат для дітей, які доїжджали з інших сіл і навчалися у школі. У цей період директором працює Ольга Іванівна Власенко. В 1977 році бібліотеці виділили більше приміщення, де був раніше розташований інтернат. Бібліотека вже мала дві кімнати. В одній кімнаті знаходилися абонемент читачів, невеличкий читальний зал, а також періодика: газети та журнали. У другій кімнаті стояли стелажі з художньою літературою та підручниками, адже у цьому ж році почав створюватися фонд підручників. Збільшився контингент учнів, їх нараховується більше тисячі. За постановою Міністра освіти "Про бібліотеки ..." був призначений ще один бібліотекар на | повну ставку. З вересня 1977 року по травень 1986 року працює Тетяна Федорівна Ничипорчук . Фонд бібліотеки знову ж таки зростає: книжковий фонд художньої літератури становив 5631 примірників, підручників - 2207 примірників .
       У 1981 році бібліотеку, знову ж таки, перенесено в більше приміщення, де раніше була майстерня. У цьому ж приміщенні вона знаходиться і зараз. У бібліотеці є три кімнати: у першій знаходиться: абонемент, читальний зал, книги для учнів 1 -4 класів, довідкова література; у другій розташований фонд художньої та методичної літератури, а ще одну, окрему кімнату, займають підручники та періодика. До речі, це і є та кімната, де раніше знаходилася бібліотека. В бібліотеці працює два бібліотекарі з вищою освітою - Г.Л.Мандзій та С.Ф.Ковальчук, яка працювала з 1978 р. і з 1986 року. Бібліотека набирає естетичного вигляду. До неї було завезено декілька шаф, стільців, оформляються стенди, будуються нові стелажі для підручників.


       В період з 1986 -1998 рр. книжковий фонд бібліотеки зростає . На 1.01.1989 р. в бібліотеці нараховувалось 13979 книг та 16894 підручників . До 1983 р. книжковий фонд комплектується через магазин "Книги " селища Рокитне , а з 1983 р. по 1996 р. бібліотеку комплектує Рівненський бібколектор . В бібліотеку надходять книги для позакласного читання , фантастика , пригодницька література , методична література для вчителів . Також до бібліотеки надходять дуже багато газет та журналів , це такі як : "Літературна газета " , "Сільські вісті " , "Сім'я " , "Неделя ", "Освіта " , "Робітнича газета", "Урядовий кур'єр " та районна газета . Крім предметних журналів для вчителів , а це по всіх галузях знань , в бібліотеку надходили такі журнали , як "Дзвін " , "Вокруг свєта " , "Наука и жизнь ", "Однокласник " та інші.
       Починаючи з 1999 року книжковий фонд бібліотеки поступово пішов на спад .Художньої літератури надходить дуже мало , особливо книг для учнів 1-4 класів .
       З 2002 року бібліотека починає називатися публічно -шкільна бібліотека , яка підпорядковується Рокитнівському відділу культури і функціонує як шкільний відділ . Книжковий фонд нараховує 12952 примірників та 9741 підручників .
       Популяризація книги , літератури шляхом книжкових виставок, бібліотечних оглядів була і залишається одним із головних завдань шкільного відділу бібліотеки , які присвячені найактуальнішим проблемам сьогодення .
     Бібліотекарі постійно працюють над залученням нових читачів та підвищенням рівня бібліотечно - бібліографічної культури як вчителів так і учнів . Спільно з вчителями проводять бібліотечно -бібліографічні уроки , організовують екскурсії учнів до публічно - шкільної бібліотеки .
       В шкільному відділі створено сприятливі умови для самостійної роботи з книгою . Для цього слугує читальний зал , де | учні мають змогу працювати з довідковими виданнями , періодикою, книгами невеликого тиражу . До послуг читачів складено рекомендаційні списки літератури , картотека газетних та журнальних статей , методична картотека та картотека статей передового досвіду для вчителів , українознавства та інші . Важливе місце відводиться роботі з керівництва читанням шляхом індивідуальних та групових бесід , книжкових виставок, тематичних куточків , конференцій .
       В ліцеї стало традицією проведення предметних тижнів . Готуються виставки літератури з відповідного предмету для додаткового читання , добирається література для проведення вікторин , оформляється виставка альтернативних підручників , допомагає учням у доборі літератури для написання рефератів .
       З метою поліпшення роботи щодо збереження підручників , а також виховання в учнів поваги до книги , як джерела знань , і до праці людей , які її створюють , рада бібліотеки , педагогічні та учнівські колективи беруть участь у Всеукраїнській акції "Живи, книго !"
       Згідно з наказом МО України №32 від 10.02.1999р . "Про організацію та проведення акції "Живи , книго !" щороку в ліцеї І визначено обов'язки кожного члена колективу по формуванню в учнів бережливого ставлення до підручників , раціонального їх використання . В планах роботи бібліотеки та ліцею передбачені заходи , які спрямовані на виховання в учнів бережливого ставлення до книги .
       Протягом року організовано роботу гуртка "Юний книголюб". В кожному класі створені пости бережливих . Вони слідкують за станом збереження підручників . Саме вони першими помічають книги , які потребують ремонту . По класах проводились бібліотечні уроки "Підручник - твій товариш " , "Як прийшов до тебе підручник " та інші
      Радою бібліотеки розроблено єдині вимоги щодо користування підручниками та книгами . Фонд підручників зберігається у спеціально відведеній кімнаті. Вона обладнана стелажами . Навчальні книги обліковуються окремо від основного фонду . Оформлено стенд "Живи , книго!" В куточку вивішуються "Норми оцінювання по збереженню підручників " , "Єдині вимоги ..." та звернення до учнів з бережливого ставлення до підручників .
        Скрутні часи переживає сьогодні бібліотека . Література , яка знаходиться в бібліотеці, не повністю відповідає потребам і запитам читачів . Проте використовуються різні форми і методи щодо поповнення книжкових фондів . Це проведення акції "Подаруй бібліотеці книгу " .
        Болючим питанням є недостатнє забезпечення підручниками всіх школярів , так як надходження нових навчальних книг становить 20 % від потреби . Цими підручниками , в першу чергу , забезпечуються діти - сироти , напівсироти і діти з багатодітних сімей . Також протягом 2003 року до бібліотеки не надходило жодної газети та журналів : як для вчителів , так і для дітей . А це не дає змогу поповнити новими матеріалами як картотеки так і тематичні папки .
        Суттєвою проблемою сьогодення є відсутність комп'ютерного забезпечення в бібліотеці, де можна було б використати нетрадиційні носії інформації.
        І на кінець слід наголосити , що для діяльності бібліотеки основоположним принципом є принцип інтелектуальної та інформаційної свободи . І для того , щоб бібліотека мала майбутнє треба враховувати сьогоднішні та завтрашні потреби в інформації та можливості своїх конкурентів у їх задоволенні.
       Книга - невичерпне джерело знань , скарбниця досвіду багатьох поколінь . Вона міцно ввійшла в побут народу , служить одним із засобів виховання людей , особливо підростаючого покоління .
       У жовтні 1949 року у нашому селі було відкрито першу бібліотеку і в тому ж місяці придбано перших 300 примірників літератури . Бібліотека розміщена в приміщенні невеличкої хати -читальні. Першим бібліотекарем Рокитнівської сільської бібліотеки було призначено Вознюка Івана Олексійовича , тоді молодого , енергійного юнака , а нині Іван Олексійович - пенсіонер . І почали відвідувати сільську бібліотеку не тільки молодь і школярі, а й люди похилого віку , які вміли читати . Першим читачем бібліотеки став Пахнюк Олексій Сергійович , який і досі відвідує нашу бібліотеку .
       А в 1951 році на посаду бібліотекаря було призначено Яременко Тамару Василівну , яка працювала в цій галузі понад 40 років . Всього тоді нараховувалося 251 книга і 21 читач . Коли розпочали будівництво нового Будинку культури в 1957 році, бібліотеку перемістили в приміщення поштового відділення .
       В 1961 році в новому приміщенні Будинку культури виділили дві кімнати , але на той час книжковий фонд вже становив більше семи тисяч примірників . Поповнювався фонд як за рахунок сільської ради та колгоспу , так і централізовано одержували літературу через пошту . Періодики надходило багато , фонд поповнювався весь час новими надходженнями . Тамара Василівна при допомозі голови сільської ради почали просити голову колгоспу Богданця Павла Мартиновича про збільшення площі бібліотеки . Після того , як контора колгоспу перейшла в нове приміщення бібліотеці виділили ще дві кімнати . Читачів на той час вже було біля двох тисяч . Приміщення бібліотеки було реорганізовано , фонд становив більше 20-ти тисяч примірників . Було дано ще одну одиницю і на посаду бібліотекаря прийшла Мирончук Галина Іванівна.

      Працівники бібліотеки в тісному зв'язку працювали з партійною та комсомольською організацією колгоспу та школи . Проводилися систематично масові заходи на тваринницькій фермі, машино - тракторному парці ,на току .Енергійна і молода Тамара Василівна відвідувала і проводила бесіди , читацькі конференції, усні журнали в ланках , на фермах . В кімнаті тваринника постійно були оформлені книжкові виставки і стенди .
      В квітні 1966 року бібліотеці було присвоєно звання "Культурно - освітньої установи відмінної праці " .
     В жовтні 1975 року на посаду бібліотекаря прийшла Кириловець Ніна Тимофіївна . В кінці 70-х років масові бібліотеки об'єднуються в централізовану бібліотечну систему з єдиним книжковим фондом . В ті роки держава виділяла дуже багато коштів на літературу , на зміцнення матеріально - технічної бази . Працювати було легко і з задоволенням , всі приймали участь у масових заходах .
      В січні 1994 року Чецька Тамара Василівна іде на заслужений відпочинок і завідуючою стає Кириловець Ніна Тимофіївна , а бібліотекар - Довгаль Валентина Володимирівна . Економічний кризис в країні позначився і на бібліотеках . Надходження літератури зменшувалось . Наша бібліотека уже не може задовольнити всі запити читачів .
      Для залучення додаткових коштів для придбання літератури залучаються додаткові кошти - це введення додаткових коштів , проведення акції "Подаруй бібліотеці книгу " .
     Нині бібліотека має свої платні послуги , за які вона закуповує необхідну літературу для користувачів , організовує комерційний фонд . Необхідна інформація для користувачів збирається в папках - досьє з різних тем .
      На даний час завідуючою бібліотеки є Ничипорчук Світлана Федорівна, бібліотекар - Кириловець Ніна Тимофіївна.

      В кінці 2007 року в Рокитнівську ПШБ було придбано комп'ютер.
      Бібліотекарі вишукують різні форми і методи роботи для популяризації книги , для підняття престижу бібліотеки.
Рокитнівська ЦСПШБ © 2024 ¦ Розробка та дизайн: Іван Соколов
Хостинг від uCoz